Zły Król
Książki

Okrutny Książę, Zły Król – seria Holly Black

Myślę, że seria o elfach pt. “Okrutny Książę” nie przypadnie wszystkim do gustu. Moim zdaniem, jest ona bardziej kierowana dla młodzieży niż dla dorosłych. Chyba, że ktoś lubi fantastykę, to jak najbardziej!

Pierwsza część nie wciągnęła mnie jakoś bardzo, ale druga tak.

“Okrutny Książę”

Okrutny Książę

“Okrutny Książę” opowiada o ludzkiej dziewczynie żyjącej w świecie elfów. Brzmi to trochę bajkowo i dziecinnie, ale książka jest bogata w walki, zdrady i oszustwa. Jude jest poniżana jako człowiek, jednak jako jedyna może kłamać (elfy nie potrafią). Najgorszy jest przystojny książę Cardan, który nie może znieść jej widoku.

Ma on starszych braci, z których jeden jest następcą tronu, a drugi nie może znieść tego, że to nie on będzie królem. Następca zatrudnia Jude, aby szpiegowała dla niego na dworze swojego zazdrosnego brata, który pragnie jego śmierci. Na koronacji zaczyna się krwawa walka i giną prawie wszyscy z rodziny królewskiej. Jude nie może dopuścić do tego, aby jej ojciec został królem, więc koronuje Cardana, który przyrzeka jej, że będzie jej słuchał przez rok i jeden dzień.

Denerwowało mnie to, że akcja rozwijała się bardzo wolno. Przez połowę książka była tylko o nienawiści Jude i Cardana z wzajemnością. Jude na początku była zupełnie inną osobą i bardzo mi się spodobała jej przemiana. Zrobiła się bardzo waleczna i nieufna, co się przydaje w świecie elfów. Mimo, że Cardan zachowywał się okropnie, z biegiem książki pokazywał, że jednak ma jakieś uczucia. Okazuje, że Jude i Cardan tak się nienawidzą, że coś zaczyna ich do siebie przyciągać.

“Zły Król”

Zły Król

Druga część tej serii pt. “Zły Król” jest o niebo lepsza. Akcja towarzyszy nam od samego początku. Cardan jest królem, jednak tak naprawdę to Jude wszystkim rządzi. Na początku młody król zdaje się tym nie przejmować i non-stop urządza zabawy. Nie podobało mi się to jego zupełne niezainteresowanie sprawą, ale wkrótce się to zmieniło. Jude zostaje porwana, a Cardan chcę ją odzyskać. Między nimi, wcześniej zaistniała jakaś nić przyjaźni, a nawet więcej, jednak lepiej nie dać się zwieść (nie będę spoilerować). Koniec książki szokuje. Bardzo. Liczyłam na lepsze zakończenie.

Moim zdaniem te pozycje są warte przeczytania, choćby dla drugiej części, która niesamowicie mnie wciągnęła. Już nie mogę doczekać się trzeciej!

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *